1.1 Рух молекул і тепловий стан тіла



Безперервний хаотичний рух атомів і молекул називають тепловим рухом.
З тепловими явищами ми постійно маємо справу у побуті (нагріваємо воду, опалюємо оселю). Вони широко використовуються в техніці (лиття сталі, плавлення металів).
Теплові явища постійно відбуваються й у Всесвіті - випромінювання Сонця та зір дає тепло Землі та іншим планетам.
Тепловий рух атомів і молекул є особливою формою руху матерії, його ще називають теплотою. Термін «теплота» має історичне походження - ним користувалися ще у часи, коли фізична природа теплових явищ була невідомою.

Речовини складаються з частинок (атомів та молекул), які перебувають у безперервному хаотичному русі. Чим повільніший рух частинок у тілі, тим воно холодніше. І навпаки: зростання швидкості хаотичного руху частинок свідчить про нагрівання тіла.
Це означає, що швидкість руху атомів і молекул визначає тепловий стан тіла, тобто його температуру. Саме тому цей рух називають тепловим.
Тепловий рух частинок тіла зумовлює існування теплових явищ, до яких відносяться нагрівання та охолодження тіл, плавлення та кристалізація, випаровування та конденсація. Теплові явища супроводжуються зміною швидкості теплового руху атомів і молекул.

Теплові явища нерозривно пов'язані з іншими природними явищами, насамперед, з біологічними, хімічними, географічними.
Теплові явища широко використовуються людиною в побуті, у виробничій діяльності, на транспорті. Зокрема, сучасний світ не можна уявити без теплових машин (теплових двигунів та холодильних установок). Окремі приклади транспортних засобів, які працюють на теплових двигунах, показано далі:
 а) літак АН-225 («Мрія») у польоті;

б) автобус «Богдан» на вулицях Києва;


в) швидкісний електропоїзд «Тарпан» українського виробництва;

 г) ракетно-космічний комплекс «Буран»;


 д) корвет «Тернопіль» ВВС України.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Робота у середовищі online Test Pad

Презентація "Робота в середовищі "online Test Pad"