2. Випаровування


Будь - яка речовина може переходити з одного агрегатного стану в інший Пароутворення — це процес переходу речовини з рідкого або твердого агрегатних станів у газоподібний.
Розрізняють два види пароутворення: випаровування і кипіння.
Випаровування — це процес пароутворення з вільної поверхні рідини.
Молекули будь-якої рідини перебувають у безперервному хаотичному русі. Температура рідини пов'язана із середньою кінетичною енергією руху її частинок.
Швидкість хаотичного руху не однакова у всіх молекул рідини- серед них є
більш «швидкі» і більш «повільні». І якщо досить «швидка» молекула виявиться поблизу поверхні рідини, вона може вирватися з рідини, подолавши притягання інших молекул. Це відбувається не так уже й рідко: наприклад, при кімнатніїйтемпературі з поверхні води в склянці щомиті «виривається» така кількість молекул, яка виражається числом із двадцятьма цифрами.
Той факт, що в рідині завжди с молекули, які рухаються досить швидко, дозволяє зробити висновок, що випаровування рідин відбувається за будь-якої температури.
Оскільки під час випаровування рідину залишають найшвидші молекули, то середня кінетична енергія решти молекул зменшується. Тому, якщо рідина не отримує енергїї ззовні, вона охолоджується.
 Крім того, під час випаровування виконується робота проти сил міжмолекулярного притягання та проти сил зовнішнього тиску, тому процес випаровування супроводжується поглинанням енергії.
Оскільки при випаровуванні рідину залишають найшвидші молекули, то середня кінетична енергія молекул,шо залишилися, зменшується, а рідина охолоджується.
Від чого залежить швидкість випаровування?
Щоб з'ясувати, від чого залежить швидкість випаровування, дамо відповіді на наступні запитання:
- Коли швидше висохне білизна:в холодну чи жарку погоду?
- Де швидше висохне вода: в калюжі чи у відрі?
- Що швидше вішаровуєгься: соняшникова олія або спирт?
- Коли швидше висохне скошена трава: у вітряну чи безвітряну погоду?
Через те що деяка кількість молекул, які рухаються швидко, є в рідині при всіх температурах, випаровування відбувається при будь-якій температурі. Наприклад, калюжі випаровуються і влітку в спеку, і восени, коли вже холодно. Але влітку вони висихають швидше. Це пояснюється тим, що чим вища температура рідини, тим більша кількість молекул, які швидко рухаються й можуть подолати сили притягання навколишніх молекул і вилетіти з поверхні рідини. Тому рідина випаровується тим швидше, чим вища її температура .

Якшо аркуш паперу змочити в одному місці ефіром, а в іншому - водою, то помітимо, що ефір випариться значно швидше, ніж вода. Отже, швидкість випаровування залежить віл роду рідини. Швидше випаровується та рідина, молекули якої притягаються одна до одної з меншою силою.
Налита в блюдце вода випариться швидше,
ніж налита у склянку. Це пояснюються тим, що рідина випаровується з поверхні і чим більша площа поверхні рідини, тим більше молекул одночасно вилітає з неї в повітря. Отже, швидкість випаровування рідини залежить від площі її поверхні.
Життєвий досвід показує, що швидкість випаровування залежить також від руху повітря. Насправді, щоб швидко висушити волосся, ми вмикаємо фен на потужніший режим; щоб остудити обпечену руку, дмухаємо на неї.
Біля поверхні рідини завжди існує «хмара» молекул, які повилітали з неї. Ці молекули хаотично рухаються, зіштовхуються одна з одною та з молекулами інших газів, які складають повітря. У результаті такого руху молекула рідини може так близько підлетіти до її поверхні, шо молекулу «захоплять» сили міжмолекулярної взаємодії та знову повернуть у рідину. А якщо є вітер, то він відносить молекули, що вилетіли з рідини, і не дає їм змоги повернутися.

 Для допитливих.

 Виявляється, не тільки люди в житті використовують знання про такі процеси, як випаровування і конденсація, але і багато тварин.
1. В пустелях температура земної поверхні може підвищуватися до 70 - 80 С вдень і падати до 4 С до кінця ночі. У цих умовах більшість ящірок шукає притулок.
Крім того ящірка здатна міняти положення тіла і його забарвлення,а коли температура стає високою, може також зменшити поверхню тіла, втягуючи ребра.
2. Шерсть у собак дуже тепла, а потових залоз в шкірі практично немає . Є тільки на пальцях лап Собаки ніколи не пітніють . Влітку їм стає особливо спекотно . Щоб охолодити себе, собака широко розкриває рота і висовує язик . Слина починає інтенсивно випаровуватися, і температура тіла знижується до нормальної. 
3. У слона в шкірі немає жодної потовій залози. Але водойма у слона завжди під рукою. Набирає слон слини з рота хоботом і розмазує по тілу. Відразу полегшення відчувається - адже слина добре випаровується.
4. У зайця великі вуха, але зовсім не для того, щоб слухати, а для того щоб ними потіти. Кожен квадратний сантиметр вуха випромінює до 10 калорій тепла на годину. У спеку заячі вуха відводять третину тепла, що утворюється при обміні речовин.
Тестове опитування.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Робота у середовищі online Test Pad

Презентація "Робота в середовищі "online Test Pad"